hivatkozás

hivatkozás

2014. április 18., péntek

Lehet a művészet és tudás mindenkié?


Amikor a Kodolányi János Főiskola oktatójaként és a Nemzeti Kiválóság ösztöndíjasaként azt kezdtem vizsgálni, hogy a világháló miért a legnyitottabb kommunikációs csatorna és médiafelület, az okok között egyértelműen kitűnt volt, hogy egyenrangú megnyilvánulási lehetőséget biztosít a felhasználóknak, miközben megkerüli a modern korban létrehozott kiadói, szerkesztői, jogi, politikai, és egyéb mechanizmusokat. Amikor az 1990-es évek közepén az internet a széles közösség számára is elérhetővé vált, még nehéz lett volna előre látni, hogy a szűk szakmai réteg helyett valamennyi internetező érintett lesz a szerzői jogok kérdésében. Nem kétséges, hogy az interneten valamennyi felhasználó, így a kedves olvasó is találkozott már irodalmi, zenei és képzőművészeti alkotásokkal. Általános tapasztalat, hogy ezen találkozások nagy része a műalkotás letöltése során történik, miközben a felhasználó az így megszerzett szellemi alkotásokért nem fizet.
Az interneten napjainkban egyszerre figyelhető meg a művészeti tartalom, illetve a tudás és szellemi tulajdon alul- és túlszabályozottsága. A Facebook, YouTube vagy éppen a Wikipédia környezetében, az eddigi alkotói és kiadói folyamat is megváltozik, a Web írható/olvasható tulajdonságának köszönhetően a felhasználóból egyszerre lesz szerző is kiadó, átugorva az eddigi ellenőrzési mechanizmusokat. A magyarországi és külhoni magyar közösségek számára ez például új perspektívát nyitott a kulturális hagyományhoz, és a kortárs magyar kultúrához való hozzáférésben. Kutatóként, hallgatóként, olvasóként tapasztalhatjuk, hogy a hagyományos könyvkiadói struktúra már nem képes választ adni a felgyorsult és megnövekedett információáramlás által
Szakadék tátong a profit céljából, üzleti vállalkozások által létrehozott műalkotások, illetve a közkincset alkotó, és ilyen módon a tárgyi világban is általában ingyenesen elérhető, gyakran az adófizetők pénzén létrehozott objektumok között. Úgy vélem, hogy a két kategória eltérő megközelítésmódot igényel. Nem szabad korlátozni a polgárokat, hogy hozzáférhessenek a közgyűjtemények anyagához, és közpénzből támogatott alkotások online eléréséért pedig tilos pénzt kérni.
A profit céljából létrehozott online tartalmat digitális létezésükből kifolyólag a felhasználók egy része a testük hiányából fakadóan súlytalannak tartja őket, amit a hallgatók körében végzett felmérések is alátámasztanak. A fiatalabb felhasználó olyan közegben szocializálódott, mely filozófiája szerint az online elérhető tartalmak minden esetben ingyenesek. Felnőtt egy generáció, mely úgy érzi, az online elérhető szellemi tulajdon ingyenes. Az új kontextus alapvető jellemvonásai az azonnaliság, a populáris tartalom, és a „copy-paste magatartás”. A legnagyobb különbség a valódi, a tárgyi világban testtel rendelkező, illetve a kézzel nem fogható, virtuális kulturális objektumok – műalkotások megbecsülése terén jelentkezik. Amíg fennáll ez a megkülönböztetés, addig egy múzeumi kép megrongálása vagy hamisítása törvényekbe ütközik, és a közösség megítélése szerint is elfogadhatatlan magatartás, míg az online művek másolása vagy letöltése nem vált ki hasonló reakciót.
A fentiekből következik, hogy a digitálisan rögzített alkotásokért a felhasználók többsége nem hajlandó fizetni. Nagyon kevés alkotó lehet tehát, aki majd létrehoz új szellemi alkotásokat, hiszen a munkáját, tehetségét ezen séma szerint nincs aki megfizesse. Fel kell készülnünk, hogy lesz azonban helyette számtalan, a közösségi média környezetben, közösség által, kiadói közreműködés nélkül megjelent műalkotás és tudományos szöveg.