hivatkozás

hivatkozás

2013. július 24., szerda

Miről szól a kutatás?

A kutatás többek között arra keresi a választ, hogyan találja fel magát a tudomány és oktatás az új, hipertextuális paradigmában, illetve hogyan leszünk képesek írott kultúránk digitalizálására és ezzel történő átmentésére. Egy olyan probléma megválaszolásához kíván tehát közelebb jutni, mely két évtizede a tudományról szóló diskurzus részét képezi, de természete szerint technikai vonzattal is bír, ezért bármely összefoglaló munkának mindkét területen otthonosan kell mozognia.
A hipertextualitás erős irodalmi vonatkozásai okán gyakran felmerül a képernyőről való olvasás kérdése. A digitális írástudás alapos ismereteinek birtokában, megfelelő koncepcióval, illetve a kor jelenségeit figyelembe vevő szabályozással a digitálisan rögzített tartalmak nem csupán a kultúránk megőrzését, hanem fejlődését is jelentik. Mivel az online felület a jelenben már nem másodlagos, könyvtárak, illetve könyv- és folyóirat-kiadók több lehetséges stratégiát dolgoztak ki alkotásaik világhálón történő megjelentetésére.
A világháló elterjedésével az irodalomtudományi értekezések fontos kérdésévé vált az online források használata. A probléma különösen hangsúlyos az olyan témák esetében, melyek vizsgálati síkja folyamatosan szélesedik, ilyenek például az blog és az elektronikus könyv (e-book), illetve Web 2.0. Ennek következtében új jelenségek egész sorát kell rövid idő alatt górcső alá kell vennie az online publikációs paradigmáról szóló beszédnek.

2013. július 1., hétfő

A munkafolyamat

A blogon a digitális publikációs paradigmával kapcsolatos kutatásom konkrét munkafolyamatát mutatom be

1. Miről szól a kutatás
2. Hipotézisek felállítása
3. Munkaterv készítése
4. Szakirodalom gyűjtés
5. Felmérések készítése
6. Eredmények publikálása
7. Konferencia előadások